Niagarské vodopády

18.05.2011 15:53

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády (Niagary) sú jedným z najväčších turistických lákadiel v Severnej Amerike. Tento narozsiahlejší vodopádový systém na svete tvorí pomyselnú hranicu medzi Kanadou a Spojenými štátmi. Vďaka svojmu nezameniteľnému čaru si získali už milióny turistov a dokonca boli kulisou v mnohých filmových trhákoch.

Niagarské vodopády sú dva obrovské vodopády na rieke Niagara, na hraniciach USA a Kanady. Dôvodom, prečo Niagarské vodopády sú toľko vyhľadávané, je pôsobivé a úplne jedinečné panoráma, ktoré vytvára obrovská mäsa vody, padajúce s ohlušujúcim rachotom z hrany vodopádov a postrekujú sa široko, ďaleko aj vysoko. Meno Niagarské vodopády (Onguiaahra) pochádza od pôvodných obyvateľov, indiánov, a znamená "Hromový hluk".

Objav Niagarských vodopádov

Oblasť bola pôvodne osídlená indiánskym kmeňom Seneca. Jeho príslušníci v roku 1678 k vodopádu priviedli francúzskeho kňaza Louise Hennepina, ktorého slová o tom, že svet si nemôže dovoliť druhú takú nádheru, bola potom dlhé roky citovaná v celej Európe.

Cesta za vodopád

Rieka Niagara odvádza vodu z Erijského jazera , vytvára Niagarské vodopády a odteká do jazera Ontario. Väčšia z dvoch Niagarských vodopádov leží na kanadskej strane. Volá sa Horseshoe Falls (názov pochádza z tvaru vodopádov - podobá sa konské podkove). Tento vodopád je 55 m vysoký a 300 m široký. Z tejto strany sa môžete dostať až do oblasti za vodopády, a prezrieť si ich "zvnútra". Cesta za vodopád (The Journey Behind the Falls) stojí Cca $ 6 a dostanete aj pláštenku. Vodopád na americkej strane je vysoký 51m a široký 250 m. Rieku Niagara rozdeľuje na obe ramená Goat Island (Kozí ostrov). Dostanete sa naň po moste (je to hraničný prechod medzi USA a Kanadou, takže musíte ukázať pas s platným vízom). Potom môžete výťahom zísť hlboko dole, do tzv veternej jaskyne (Cave of the Winds), a dostať sa tak do bezprostrednej blízkosti vodopádu. Do najväčšej možnej blízkosti vodopádov sa ale dostanete jedine loďou, ktorá sa volá Maid of the Mist.

Romantická lokalita

Niagarské vodopády nie sú ani najvyšší, ani najmohutnejšie. Sú ale najčastejšie navštevované - ročne prichádza na 12 miliónov turistov, a tisíce Američanov si toto miesto volí pre svadobnú cestu, napriek dobre mieneným varovaním, že tieto vodopády budú prvom (alebo druhým) sklamaním ich manželského života.

Legenda o Maid of the Mist

Přímo u Niagarských vodopádov sa vraj objavuje duch indiánske krásavice, ktorá sa volala Maid of the Mist (Dievča oparu). Táto legenda tvrdí, že dievča si mala z donútenia vziať za manžela muža, ktorého nemilovala, a rozhodla sa spáchať samovraždu. V kanoe sa nechala unášať po rieke Niagare až k vodopádom, kde ju strhol prúd a utopila sa. Jej duch ale ako šíp vzlietol z vody von. Za priaznivého počasia môžeme ducha indiánske dievčatá uvidieť - zjavuje sa totiž vo forme jasné dúhy.

Vodná elektráreň

U vodopádu na kanadskej strane je elektráreň, ktorú navrhol Nikola Tesla.
Přestože sa veľká časť vody (1 / 4 vodného prúdu) vedie podzemnými kanálmi do tejto elektrárne, sila vody, ktorá padá z Niagarských vodopádov, je aj napriek tomu tak veľká, že postupne odnáša kamene na dne a vodopád sa tak pohybuje proti prúdu rieky.

Pokusy o prekonanie vodopádu

Vodopády lákajú samovrah, a tiež milovníkov adrenalínu, ktorí sa pokúšajú pokoriť mohutnú masu vody, buď v plavidlách rôzneho druhu alebo bez akýchkoľvek pomôcok. Nedávno napríklad akýsi Kirk Jones vraj "len spadol" do vody, ao niekoľko metrov ďalej, pod vodopádmi, vyliezol a odišiel domov. Z obdobia o niečo skoršieho prežíva historka o mužovi, ktorému sa podarilo vodopád prekonať, ale za nejaký čas potom zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil potom, čo pošmykol na šupke od pomaranče.

Mesto Niagara Falls

Celá oblasť Niagarských vodopádov je veľká turistická atrakcia. Turisti, ktorí zostávajú v meste Niagara Falls dlhšiu dobu, navštevujú okolité prírodné parky i historické pamiatky (pevnosť Fort Erie, pevnosť Fort George, Fort Niagara), a často aj niektoré z miestnych múzeí. Múzeum Niagarských vodopádov (Niagara Falls Museum) na River Road, často uvádzané v sprievodcoch ako múzeum, ktoré zmapovalo všetky šialené pokusy o prekonanie vodopádov, ale nehľadajte. Bolo zrušené už dávno ..

Obrázky nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA.

Zdroj: Wikipedia.sk, sk.tixik.com


Tvorba webových stránok zdarma Webnode