Stonehenge

16.05.2011 16:47

Stonehenge

Stonehenge je megalitický monument, ktorý stojí na Salisbury Plain, v južnom Anglicku. Pozostáva prevažne z tridsiatich 3 metre vysokých a 26 ton vážiacich kameňov, ktoré sú usporiadané do kruhu, na vrchu prepojené menšími 6-tonovými kameňmi. Vo vnútri celého kruhu je ešte jeden menší kruh postavený z rovnakých, ale menších kameňov.

Postavený bez použitia ťažných zvierat a tvarovaný len pomocou primitívnych opracovávaích nástrojov, Stonehenge bol postavený mnoho kilometrov od kameňolomu, odkiaľ kamene pochádzajú. Archeologické výskumy ukazujú, že Stonehenge bol postavený niekedy v období pred 3000-5000 rokov. Stonehenge je postavený tak, že počas rovnodennosti a počas slnovratu, lúče Slnka siahajúce cez horizont, presne zapadajú do medzier medzi kameňmi. Samozrejme že to nie je náhoda, čo len potvrdzuje mystický pôvod Stonehenge.

 

Každý rok v prvý letný deň, ako Slnko vyjde na oblohu, nachádza sa presne nad hlavným kameňom. Toto je najzaujimavejším faktom tohto monumentu, mimochodom postaveného v rovnakej ére ako Egyptská Veľká Pyramída. Máme možnosť sa domnievať, že stavitelia Stonehenge si takto značili deň, ktorý bol pre nich začiatkom nového roka. Počítaním dní medzi týmito intervalmi si mohli vypočítať dĺžku jedného roka. To poslúžilo ako jednoduchý kalendár, podľa ktorého sa riadilo sadenie plodín, žatva a podobne.


Stonehenge dnes považujeme za dômyselný chrám postavený niekedy medzi rokmi 2 950 až 1 600 pred Kristom. Nachádza sa v Južnom Anglicku. Táto stavba bola záhadou dlhé storočia.
Stonehenge nebol postavený naraz. Prvá stavba Stonehenge 1 bola menšia - tvoril ju kruhový násyp a výkop, ktorý meral asi 110 m. Keďže výkopy sa začali zanášať bahnom, bol pôvodný Stonehenge prestavený na Stonehenge 2. Ten bol drevenej konštrukcie a dodnes sa z neho dochovali len otvory po koloch. Megalit je praveká pamiatka z veľkých neopracovaných alebo čiastočne upravených kameňov zväčša kultového alebo pohrebného charaktreru. Časovo spadajú zhruba do obdobia 4000 až 1600 pred Kr., ojedinele až do železnej doby.

Megality sa stávali najmä v západnej a severozápadnej Európe, v Stredomorí, vo vnútornej Afrike, na Arabskom polostrove (Palestína), v Indii, strednej Ázii, Indonézii, Japonsku, na Veľkonočných ostrovoch a na Madagskare. Nešlo však o jednotnú (archeologickú) kultúru. V západnej a severozápadnej Európe vznikali megality najmä v eneolite a v strednej bronzovej dobe, na Sardínii napríklad aj v železnej dobe.

Ich účel a konkrétny spôsob stavby sú sporné. Každopádne vyžadovali kolektívnu spoluprácu a plánovanie. Jedným z najväčších problémov je určiť, či kamennú stavbu vybudoval človek alebo je hračkou prírody. V prípade ak sa podarí zistiť, že podložie a megalit sú iného zloženia je pravdepodobné, že stavbu vytvoril človek.Stonehenge v oblasti Wilshire nieje jediný svojho druhu. Existuje mnoho ďalších komplikovaných stavieb a kruhových monumentov.Aj v Česku sa nachádza stavba z kamenia, skôr sa jedná o sochu. Stojí neďaleko dedinky Klobouky (bízko Kladna). Je 3,5 m vysoká a ľudia ju nazvali "Sochou kamenného muža" alebo "Kamenná soch pastiera". Stavby ako Woodhenge, Coneyburyhnege tak isto patria do zoznamu nevysvetliteľných prírodných stavieb, ktoré sa týčia do oblohy a sú krásne práve svojou záhadnosťou. Možno sa tieto stavby zachovajú aj pre ďalšie generácie a budú udivovať ľudí ešte ďalších tisíc rokov.

 

Obrázky si môžete prezrieť v sekcii FOTOGALÉRIA.

Zdroj: wikipedia.sk


Vytvorte si web zdarma! Webnode