Koniec sveta

17.06.2011 18:33

Koniec sveta pravda či lož?

Aj vám sa zdá, že čoraz viac mýtov z minulosti súčasná veda potvrdzuje a že posledné objavy ukazujú celkom novú, niekedy priam prevratnú pravdu o našej minulosti? Je to pravda.
Jedným z najzáhadnejších ľudí našej planéty sú Mayovia. Na jednej strane o nich vieme zdanlivo veľa, na druhej prakticky nič. Zostali po nich mestá v džungli, nie celkom preskúmané písmo a veľa dôkazov o ich nezvyčajných astronomických vedomostiach. Stopy ich hlbokého poznania dnes bádatelia nachádzajú napríklad v umiestnení chrámov. Mayovia dokázali presne vyrátať pohyby nebeských telies, preslávili sa svojím neobyčajne presným kalendárom i tým, že keď sa zrazu vynorili v 4. storočí v Mexiku, mali pevne sformovanú kultúru.
Najnovšie objavy o Mayoch priniesol poľský archeológ doktor Stanislav Iwaniszewski, pracovník Mexického národného inštitútu antropológie a histórie, ktorý v Pico de Orizaba, v ťažko prístupných horách, objavil chrámy postavené podľa postavenia Slnka, Mesiaca a nasmerované k Mliečnej dráhe. Bolo to miesto kultu Tlaloca, božstva hôr, búrok plodnosti a dažďa, ktoré vzniklo v 15. storočí.
Koncom augusta minulého roka doktor Iwaniszewski oznámil novinárom, že stavby Mayov - chrámy, pyramídy, hrobky, paláce boli situované v línii sever-juh, pričom väčšina objektov bola nasmerovaná na Mliečnu dráhu, ktorá musela zohrávať v astronómii a astrológii Mayov väčšiu úlohu, ako sme si doteraz mysleli. Možno má pravdu Däniken, ktorý objekty v slávnom Palenque považoval za stopy kozmitov na Zemi. Veď nasmerovanie mayských objektov na Mliečnu dráhu nemôže a určite ani nie je náhodné...
Doterajšia veda poznala mnohé miesta postavené Maymi: Palenque, Copan, Piedras Negras, Menche, ktoré pred tisícročím pulzovali životom. Záhadou však zostáva, prečo tieto husto osídlené miesta okolo roku 800 n.l. zostali opustené. Najväčšej popularite sa tešili hypotézy, podľa ktorých náhle vyľudnenie miest spôsobil nájazd cudzích kmeňov, hlad či výbuch epidémie smrteľnej choroby. Archeologické nálezy (nedostatok masových hrobov, stôp po požiaroch či charakteristické stopy po vojenských nájazdoch) to však nepotvrdili. Opustenie veľkých miest neznamenalo zánik Mayov. Krátko po roku 1000, štvrťtisícročia po svojom zmiznutí, sa Mayovia zrazu opäť objavili na mape histórie. Tentoraz postavili svoje mestá na polostrove Yukatan, poldruha tisíc kilometrov od svojich predchádzajúcich sídel. Obývali ich až do podmanenia Ameriky Španielmi, ktorí tento národ vykántrili. Následkom vpádu Španielov začiatkom 16. storočia bola kultúra Mayov nenávratne zničená. Dodnes sa zachovali len tri väčšie fragmenty, skôr zvyšky kníh Mayov. Archeológom okrem týchto kódexov musia na výskum postačiť texty na stélach miest pohltených džungľou, ktoré pred stáročiami objavili horliví dobyvatelia. V máji 1998 zomrela sotva 55-ročná americká antropologička Linda Scheleová, ktorá sa zaoberala Maymi od roku 1970. Ona poodhrnula oponu tajomnosti skrývajúcu Mayov... Nebola však jediná.
Mayovia umiestňovali na svojich stavbách do kameňa vyryté kalendárové inskripcie. Práve ony umožňujú dnešným archeológom pomerne presne určiť významné dáta tohto národa. Problémom ~ však naďalej zostáva rozlúštenie písma Mayov.